6. 2. 2014

Zelení vyjadřují jednoznačnou podporu souboru Činoherního studia ve snahách o udržení divadla. Zelení vyzývají ústecké zastupitele, aby změnili rozhodnutí rady a umožnili Činohernímu studiu získat stejnou výši finanční podpory jako v roce 2013.

Zelení na jednání ústeckého zastupitelstva 3. března 2014 vystoupí s návrhem na rozpočtovou změnu a vyhlášení standardního grantového řízení. Právě Činoherní studio založené v roce 1972, které je uvedeným rozhodnutím radních dotčeno, patří mezi přední české studiové scény s řadou ocenění. Postupnou likvidací tohoto nezávislého a městem přímo neřízeného kulturního stánku se vedení města zřejmě snaží odstranit nepohodlný subjekt. Městské investice do kultury jsou přitom na polovině dřívější výše.

„Zelení jsou připraveni navrhnout na jednání zastupitelstva Ústí nad Labem rozpočtovou změnu, která jasně alokuje finance vyhrazené na činohru Činohernímu studiu. Grantové řízení pak doporučujeme vyhlásit s předstihem pro čtyřleté období 2015 až 2018. Je potřeba nastavit způsob financování, který je evropským i českým standardem a odpovídá významu této jedinečné divadelní scény,“ říká ústecký krajský předseda zelených Jiří Škoda.

„Podpora kultury musí mít jasná pravidla, která jsou stabilní a nemění se bez veřejné diskuse a uprostřed sezóny. Měnit pravidla během hry to je smrtící pro lidi v jakémkoliv oboru, Činoherní studio nevyjímaje,” uvedl Ondřej Liška, předseda zelených.


Ústečtí radní rozhodli 27. 1. na svém mimořádném jednání o rozdělení 12 milionů z rozpočtové položky na podporu činohry v Ústí nad Labem do dvou samostatných grantových řízení: na podporu studiové formy činohry (8 milionů) a podporu činoherního divadla, tzv. velké scény provozované v budově Severočeského divadla v Ústí nad Labem (4 miliony). Tímto rozhodnutím se finanční podpora Činoherního divadla města Ústí nad Labem, o. p. s. (Činoherní studio) de facto snižuje z loňských 12 milionů na pouhých 8 milionů v letošním roce. A to uprostřed divadelní sezóny.