28. 2. 2008

Vážený pane primátore,
V posledních letech dochází v Ústí nad Labem po období pozitivního posunu k opětovnému postupnému zhoršování kvality ovzduší. Podepisují se na tom dva faktory. Prvním je spouštění nových či staronových provozů v souvislosti s dobrou ekonomickou kondicí naší republiky. Podniky sice každý zvlášť splňují svými parametry ekologické normy, ale při jejich místní koncentraci je již jejich vliv nezanedbatelný. Druhým faktorem je masivní rozvoj automobilové dopravy a to jak tranzitní, tak místní.

Do první jmenované oblasti spadá i ohlášená stavba paroplynové elektrárny, plánovaná v lokalitě bývalého Úžína. V rozhovoru pro Ústecký deník jste řekl, že město potřebuje takový typ elektrárny. My jsme přesvědčeni, že by vedení města Ústí nad Labem mělo být v této věci mnohem zdrženlivější. K tomuto názoru nás vede několik skutečností.

Česká republika již v současné době vyváží elektřinu ve velkém, nepotřebuje tedy další zdroje pro pokrytí vlastní spotřeby. Plánované navýšení výroby proto půjde výhradně na vývoz. Elektřina vyrobená v nových elektrárnách bude využita převážně mimo území naší republiky, ale dopady na životní prostředí a zdraví zaplatíme my.

Nová paroplynová elektrárna je skutečně zdroj s nižším množstvím škodlivin vypouštěných do ovzduší, jenže bez existující záruky uzavření nějaké elektrárny uhelné výstavba znamená, že k současným pouze přibude další a emise se celkově naopak zvýší.

Z uvedených důvodů se domníváme, že jako nutná podmínka potenciálního souhlasu politického vedení města s výstavbou elektrárny by měl být zejména požadavek na zpracování nového hodnocení vlivu stavby na životní prostředí. Dále pak záruka společnosti ČEZ, že nový energetický zdroj jako modernější a čistší nahradí jiný stávající v Ústeckém kraji.

Vážený pane Kubato, vyzýváme Vás tímto, abyste přehodnotil svůj postoj k plánované výstavbě paroplynové elektrárny a zasadil se co možná nejvíc o prosazení výše uvedených podmínek.

Naprosto zásadní otázkou z hlediska image města i hospodářské struktury celého regionu potom zůstává fakt, že výstavba nové elektrárny nadlouho konzervuje nežádoucí stav, kdy je Ústecký kraj energetickou základnou velké části republiky a jeho obyvatelé za to platí kratší nadějí dožití.

S pozdravem

 

Ing. arch. Dušan Oslej

předseda Strany zelených v Ústí nad Labem

 

Mgr. Karel Nepraš

Zastupitel MO ÚL-město za Stranu zelených

 

Strana zelených

Hradiště 10

400 01 Ústí nad Labem

 

 

Na vědomí: Média, Arno Fišera, náměstek primátora