16. 6. 2005

Vážený pane ministře!

V nejbližší době má česká vláda opět jednat o splavnění posledního ekologicky cenného úseku Labe výstavbou jednoho jezu u Děčína namísto dvou dle předchozích úvah.

Vláda by měla rozhodovat o tom, zda celkový význam této stavby výrazně převažuje nad veřejným zájmem ochrany přírody v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pro stavbu tohoto jezu je totiž nutné povolit výjimku z tohoto zákona, což je ovšem z řady ekonomických, dopravních, ekologických a mezinárodních aspektů velmi problematické.

Proto připomínáme, že pracovníci Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem již v roce 2004 vypracovali odbornou studii pod názvem „Labská vodní cesta a její význam pro město Ústí nad Labem“. Z ní jednoznačně vyplynulo, že výstavba dvou jezů na Labi v úseku od Ústí nad Labem-Střekov ke státní hranici je z hlediska návratnosti jednorázově vynaložených investičních prostředků ekonomicky neefektivní, protože z marketingového hlediska není po říční přepravě dostatečná poptávka. Podle novější analýzy autorů studie doc.Ing. M.Farského, CSc a Ing. J.Zahálky, CSc, platí závěry studie fakulty o ekonomické neefektivitě výstavby dvou jezů na dolním Labi i pro variantu výstavby jediného jezu v Děčíně-Loubí, jehož předpokládaná cena byla vyčíslena na 3,718 mld. Kč.

Argumenty univerzitních odborníků, prokazující neefektivitu výstavby byť i jediného jezu na Labi jsou mj. následující:

  1. Výrazný pokles lodní přepravy je celoevropským trendem, neboť nevyhovuje dnešním požadavkům rejdařů; speditérské firmy jí vytýkají velkou závislost na klimatických podmínkách, pomalost a malou přizpůsobivost.
  2. Říční přeprava mezi Německem a Českou republikou klesá i v důsledku proběhlé restrukturalizace průmyslu v nových spolkových zemích a v ČR.
  3. Jez na dolním Labi na české straně nebude mít ekonomický smysl i proto, že německá strana neuvažuje o kanalizování a intenzivním využití pro lodní nákladní dopravu navazujícího úseku Labe mezi státní hranicí ČR a Magdeburkem

Vážený pane ministře!

Věříme, že při rozhodování o případném povolení výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb. pro stavbu uvažovaného jezu u Děčína vezmete v úvahu i tyto důležité dopravně-ekonomické argumenty od nestranných odborníků Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, které svědčí o ekonomické neefektivitě a rizikovosti i jednoho jezu na dolním Labi.

Doufáme, že uvážíte naše argumenty a povolení výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb. nepodpoříte. Jsme též připraveni na osobní jednání v této věci s Vámi či s jinou pověřenou osobou ministerstva.

Za správnost ručí:
Džamila Stehlíková, předsedkyně krajské organizace Strany zelených Ústeckého kraje

Kontakt:
Džamila Stehlíková
Poděbradova 1158, 430 01 Chomutov
d.stehlikova@volny.cz
mob. 724 207 917

Otevřený dopis ministrům české vlády ve věci výstavby jezu na Labi u Děčína podporují:

  1. Strana zelených, Ústecká krajská organizace – MUDr.Džamila Stehlíková
  2. Přátelé přírody, o. p. s., Ústí nad Labem – Ing. Marian Páleník
  3. Děti Země, Plzeň – RNDr. Miroslav Patrik
  4. Zelený kruh, Praha – Ing. Zuzana Drhová
  5. Hnutí Duha, Ústí nad Labem – Ing. Roman Klecker