19. 6. 2010

Stovky obyvatel krajského města se postavily proti rozparcelování hřiště ve čtvrti Klíše. Stěžují si i na postup primátora Jana Kubaty, nechápou, proč radnice nepřijala námitku proti územnímu plánu.

Ústí nad Labem – Dětské hřiště v ústecké čtvrti Klíše, za jehož zachování se staví stovky místních obyvatel, má stále nejistější budoucnost. Město před několika lety prodalo pozemek soukromému majiteli, který z něj chce udělat stavební parcely. S tím také počítá koncept nového územního plánu města.
FAKTA | Spor o hřiště Lidé z občanského sdružení ÚZO-Klíše se snaží o zachování dětského hřiště pod Střížovickým vrchem. Podle konceptu nového územního plánu se tento pozemek má stát stavebními parcelami. Odbor územního plánování magistrátu však zamítl námitku, kterou sdružení vůči konceptu územního plánu podalo. Námitky, které odbor uznal, bude projednávat městské zastupitelstvo 17. června. Zde by se také mělo rozhodnout o pozemcích pro eventuelní náhradní dětské hřiště na Klíši.

Místním se to nelíbí, podle nich je hřiště pod Střížovickým vrchem jedinou lokalitou na Klíši, kde si děti mohou bezpečně hrát a v zimě sáňkovat. Podali proto na magistrát námitku proti konceptu územního plánu, pod návrh se podepsalo více než 1 000 lidí. Jenže námitka ke konceptu nebyla přijata.

„Nebylo nám vyhověno. To se nám nelíbí, ale nelíbí se nám hlavně zdůvodnění toho zamítnutí. Žádné zdůvodnění tam totiž v podstatě nebylo. Nevíme, proč nebyla přijata,“ říká Gabriela Růžičková z občanského sdružení ÚZO-Klíše, které se ve věci angažuje.

„Nevyhovuje se. Funkční využití plochy se nemění. Jako náhrada rušeného dětského hřiště bude vytipována a vymezena nová plocha.“ Tak zní oficiální zdůvodnění magistrátu, proč úředníci námitku klíšských obyvatel zamítli a nebudou se jí dál zabývat.

Primátor se byl poptat, úředníci toho hned využili

Problém je podle Růžičkové také v tom, že se v textu vůbec neměla objevit věta o náhradních pozemcích pro nové hřiště. O této možnosti totiž sdružení mluvilo pouze s primátorem Janem Kubatou, ale nikoli s úředníky. Na rozhodnutí a kroky úředníků by přitom primátor neměl mít žádný vliv.

Klíše, hřiště pod Střížákem, červen 2010
„Pan primátor nám to vysvětlil tak, že na odboru zjišťoval, jak je to s městskými pozemky, na kterých by eventuelně mohlo stát nové hřiště, a tímto způsobem se to dostalo i do toho zdůvodnění. Podle mě se to tam ale vůbec objevit nemělo a to, že hledáme alternativní řešení, podle mě není důvod k zamítnutí naší námitky,“ podotýká Růžičková.

Kubata tuto záležitost nechtěl komentovat. „Doteď jsem naše jednání považoval za konstruktivní, myslím si, že věci by se neměly odvíjet od pocitů, ale od faktů. V těch faktech se blížíme nějakému řešení, které bude určitě pro danou lokalitu prospěšné,“ reagoval Kubata.

Primátor Kubata se zástupci sdružení jedná o alternativním řešení, jednou z variant je právě vybudování nového hřiště, a to nad plaveckou halou na Klíši.

„Ono to totiž koresponduje i s plánem města zrekonstruovat plavecký areál na Klíši. I v rámci provozu a ostrahy a využitelnosti je ta myšlenka určitě dobrá a město to postaví v každém případě bez ohledu na to, jestli nakonec ta hřiště v rámci územního plánu na Klíši zaniknou, nebo budou zachována,“ uvedl Kubata.

Podotkl, že aktivity lidí z občanského sdružení chápe. „I jámám zájem, aby maminky měly kam chodit odpočívat a aby si děti měly kam chodit hrát, na druhou stranu jako správce majetku chci, aby byl náš majetek ochraňován a nebyl devastován,“ sdělil.

Lidé z občanského sdružení by za uspokojivé považovali i výstavbu náhradního hřiště.

„Je to pro nás kompromisní řešení. Je to ale horší pozemek i náročnější terén, velmi prudký. Na starém hřišti se v zimě bobovalo, tady by se to asi muselo řešit nějakým ochranným dojezdem, aby děti nepadaly až do plavecké haly. Obávám se, že to pro město bude příliš finančně náročné. Mám také trochu obavu, zda by to splnilo naše požadavky, o konkrétní podobě se ale teprve bude jednat,“ dodala Růžičková. Sdružení ale podle ní nevzdává boj ani za současné hřiště a v proceduře bude pokračovat. Zbývá mu totiž ještě jedna možnost, jak situaci zvrátit.

„Stejnou námitku, jakou jsme podávali ke konceptu, podáme i k návrhu územního plánu. O návrhu bude ale zastupitelstvo jednat až příští rok, to bude po komunálních volbách, a bude to tedy už věcí nového zastupitelstva. Pokud ani tady s námitkou neuspějeme, je to prohrané. Připadá mi, že naše šance uspět nejsou nijak velké vzhledem k tomu, jak se město postavilo k námitce ke konceptu,“ konstatovala nicméně Růžičková.

Majitelem pozemku, na kterém oblíbené hřiště leží, je Radko Vrbík, jehož jméno figuruje například v seznamu společníků firmy Rekultivace.

„Pan Vrbík na naše jednání nechodí, s primátorem jednal zvlášť. Do konce května se měl vyslovit, jestli by byl ochoten výměnou přijmout jiný pozemek. Neozval se. Bereme to tak, že na výměnu nepřistupuje, nemá o ni zájem,“ dodala Růžičková.

Lucie Chlebná
Mladá fronta DNES – severní Čechy, 5. června 2010

Klíše, hřiště pod Střížákem, červen 2010