2. 3. 2010

Na nezájem Ústečanů o dění ve městě si politici i úředníci rozhodně nemohou stěžovat. Úterní veřejné projednávání konceptu nového územního plánu navštívilo kolem tří stovek lidí. To je největší účast veřejných projednání za posledních několik let.

Veřejné projednání Konceptu Územního plánu Ústí nad Labem - sálStarý a současně stále platný územní plán je ještě z roku 1996 a tak je více než na čase a nyní dokonce ze zákona povinné jej obnovit. Obávané tunely město stavět nebude.

Po dlouhých úřednických popisech jednotlivých kroků přípravy územního plánu se konečně dostalo i na dotazy občanů. Těch již zhruba po hodině a půl jediná ubylo, ale i tak zůstala v sále řada iniciativních lidí, která přítomné zástupce kompetentních orgánů zásobovala desítkami otázek. Obyvatele nejvíce zajímali důvody výstavby dvou tunelů, které jsou v plánu nakresleny za Větruší či pod Střekovem, obchvat Strážek, prohloubení průmyslového sektoru, sjezdovka nebo přeměna luk ve stavební parcely pro vlivné osobnosti.

„Za komunismu se všichni ubytovávali v panelácích, teď se to všechno situuje do satelitů, kde si vlivní lidé nechají předělávat louky na lukrativní parcely,“ zněl jeden z přednesených názorů občanů na jednání.

Velký humbuk kolem tunelů, které podle lidí nic neřeší, se snažil uklidnit primátor města Jan Kubata. „Mohu vás ubezpečit, že nebudeme mít miliardy na vybudování tunelů, ale pokud to bude chtít stát jednou udělat za nás, je nutné tu tuto možnost ponechat,“ zakončil Kubata.

Strana zelených má k plánu celkem patnáct zásadních námitek. Týkají se mimo jiné neřešení problémů, s kterými se město potýká už nyní.

Veřejné projednání Konceptu Územního plánu Ústí nad Labem - Dušan Oslej ml.„Velké a necitlivé změny koncept územního plánu navrhuje převodem zeleně a zemědělské půdy na plochy pro individuální bydlení v severní části města,“ posteskl si Dušan Oslej, předseda ústeckých zelených. „Jde především o zničení typického rázu českých obcí tím, že dojde k vytvoření obrovského sídliště rodinných domů s propojením obcí Strážky, Habrovice, Skorotice a Božtěšice. To nejenže smaže prostorovou i krajinotvornou hodnotu těchto obcí, ale také to neúměrně zatíží toto území,“ uvedl Oslej.

Zelení mají další připomínky k tomu, jak plán řeší problematiku parkování v centru města, stavbu paroplynové elektrárny v Úžíně, dopravní infrastruktury nebo průmyslové zóny u jezera Milada.

Územní plán se zpracovává s výhledem na deset let. Konečné slovo o jeho podobě bude mít zastupitelstvo. Námitky a připomínky je možné uplatnit do 17. března 2010, plán by měl začít platit na konci příštího roku.

Lucie Prosková
usti.naseadresa.cz, 2. března 2010