5. 3. 2014

Pondělní jednání zastupitestva města Ústí nad Labem odkrylo více než jen názory jednotlivých členek a členů zastupitelstva na kulturu v Ústí nad Labem. Za mimořádně závažný problém považujeme nesystémové až nedemokratické praktiky, které byly při pondělním jednání nastoleny. Níže shrnujeme nejzávažnější připomínky.

  • Některým občanům města Ústí nad Labem nebyl umožněn přístup na jednání zastupitelstva a vystoupení k bodům programu. To je v příkrém rozporu se zákonnou povinností obce umožnit občanům přístup na zasedání zastupitelstva a umožnění občanovi aktivně se jednání účastnit a vyjadřovat svá stanoviska. 
  • Již od začátku byl zamezen přístup občanům do dolní, prostornější a jindy přístupné části zasedací místnosti a zájemci byly odkázáni pouze na balkon. Ten ovšem kapacitně zdaleka nepostačoval zájmu a několik desítek lidí se tak nemohlo zasedání zastupitelstva zúčastnit. Vstup do dolní části sálu, kde bylo prostoru po celé jednání dostatek, byl hlídán zesílenou hlídkou Městské policie. Vzhledem k výše uvedeným důsledkům, které dané opatření mělo, by bylo vhodné prověřit, zda je takto realizované zasedání vůbec platné podle zákona o obcích a souvisejících předpisů.
  • V bodě 44. programu jednání byla zřízena nová příspěvková organizace města, Činoherní studio města Ústí nad Labem. Bylo tak učiněno za mimořádně nestandardního režimu, kdy materiál pro daný bod jednání byl zastupitelům dodán na stůl až v průběhu samotného jednání několik hodin po jeho zahájení. Zřízení nové příspěvkové organizace města a vložení 8 milionů korun na její činnost takto narychlo je mimo jiné z formálního hlediska vysoce rizikový precedens. Nelze za současného složení zastupitelstva a rady města vyloučit zneužití pozice většiny a využití podobného postupu i v dalších případech. 

„Založení nové městské příspěvkové organizace by jistě měla předcházet širší diskuse, kdy všichni zúčastnění budou mít dostatek času na prostudování relevantních podkladů. K tomu ovšem v žádném případě nemohl být prostor a schválení usnesení o založení nové příspěvkové organizace tak podle zdravého rozumu vůbec nemělo být projednáváno. Mohla samozřejmě proběhnout na dané téma diskuse, nikoli však schválení tak definitivního rozhodnutí,“ podotýká Karel Nepraš ze Strany zelených.

Jak vyplývá z předchozích bodů, vedení města absolutně selhalo v organizaci pondělního zastupitelstva. S ohledem na zjitřené nálady související s aktuálním děním kolem Činoherního divadla bylo všeobecně zřejmé, že bude existovat zvýšený zájem veřejnosti se zastupitelstva účastnit.

„Na to mělo město adekvátně reagovat a zasedání svolat do kapacitně odpovídajících prostor. Zároveň nemělo rozhodně dojít k překotnému schválení usnesení o založení nové příspěvkové organizace města na základě do poslední chvíle utajovaného materiálu. Vhodným řešením bodu by naopak bylo svolání mimořádného jednání, které by se věnovalo pouze tomuto tématu a bylo založeno na projednávání dostatečně dopředu známých podkladů,“ říká členka Republikové rady Zelených Irena Moudrá Wünschová, která noční jednání absolvovala.

Kontakt:
Karel Nepraš, carlienepras@seznam.cz, +420 723 850 631
Irena Moudrá Wünschová, irena.wunschova@gmail.com, +420 604 549 602