2. 4. 2009

Ústí nad Labem, 2. dubna 2009 – Ústečtí zelení jako občané města požádali o kompletní posouzení dopadů zvažované výstavby podzemních garáží pod Lidickým náměstím v celém rozsahu zákona 100/2001 Sb, o posuzování vlivů na životní prostředí. Toto vyjádření 16. března podali na krajském úřadě Irena Moudrá Wünschová, David Daduč a Karel Nepraš.

Rozhodnutí Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje o dalším osudu posuzování záměru „Parkoviště Lidické náměstí“ by mělo být zveřejněno v nejbližších dnech. Strana zelených v Ústí nad Labem by uvítala, kdyby kraj rozhodl ve prospěch úplného posouzení (tzv. „velká EIA“). To dává veřejnosti možnost požadovat informace o zamýšlené stavbě a vyjádřit se k ní.

Zelení jsou přesvědčeni, že úvahy o výstavbě podzemních garáží pod Lidickým náměstím jsou nevhodným a škodlivým záměrem, který provází řada kontroverzí a nezodpovězených otázek.

Podrobnosti jsou uvedeny níže

Kontakty:

Dušan Oslej, předseda ústecké SZ
+420 777 773 177
zeleni [zavináč] oslej [tečka] com

Karel Nepraš, člen zastupitelstva MO Ústí n. L. – město
+ 420 723 850 631
karel.nepras [zavináč] zeleni [tečka] cz

David Daduč, člen SZ Ústí nad Labem
+420 721 231 457
ddaduc [zavináč] volny [tečka] cz

Podrobné informace:

Rozhodnutí krajského úřadu, které bude brzy zveřejněno, určí, zda se vlivy plánované stavby na životní prostředí budou posuzovat důkladně v celém rozsahu zmíněného zákona (tzv. „velká EIA“), jak zelení požadují, anebo zda řízení proběhne v minimalistickém rozsahu (tzv. „malá EIA“). Krajský úřad při svém rozhodování zvažuje údaje předložené oznamovatelem záměru (Magistrátem města Ústí nad Labem), vyjádření dotčených úřadů a připomínky veřejnosti.

Oznámení za Magistrát města Ústí nad Labem připravila firma Varia s.r.o., zastoupená Zdeňkem Kuželem. Zajímavé je, že tentýž Zdeněk Kužel působí v pracovní skupině, kterou zřídila rada města a která má „posoudit schůdnost tohoto projektu a v případě rozhodnutí o realizaci by se mohla stát garantem veškerých administrativních a částečně i stavebních kroků“.(1) Tuto pracovní skupinu dále tvoří architekt Zdeněk Havlík, který podzemní garáže navrhl, šéfové odborů magistrátu, náměstek primátora a dva představitelé Okresní hospodářské komory, která sídlí v budově magistrátu. Není jasné, podle jakých kritérií má skupina rozhodovat ani zda se to veřejnost někdy dozví.

Mezi verdikty dotčených úřadů stojí za pozornost to, že Rada města Ústí nad Labem velkou EIA nepožadovala, protože stavba ani provoz podzemních garáží prý životní prostředí nijak neohrozí. Není zřejmé, co ji k takovému úsudku vedlo, obzvlášť když uvážíme, že její vlastní odborná Komise životního prostředí jí doporučila velkou EIA požadovat.

V rámci své občanské angažovanosti podalo připomínky k oznámení „Parkoviště Lidické náměstí“ několik členů Strany zelených v Ústí nad Labem. Podívejme se, na jaké hlavní nedostatky poukázali.

Oznámení nepředložilo věrohodné a ověřitelné zdůvodnění projektu, jak požaduje zákon (Příloha 4 zákona 100/2001 Sb.). To je naprosto zásadní problém. Projekt je zdůvodněn jen v několika větách, jejichž podstatou je povrchní fráze: „V podstatě ve všech větších městech je situace s parkováním nedostatečně řešená, konkrétně v centru Ústí nad Labem až kritická.“ Oznámení uvádí jediné, nepodložené číslo: „Podle odborné studie zde chybí cca 4 000 parkovacích míst.“ Vzhledem k tomu, že tato „odborná studie“ je v celém oznámení fatou morganou, její ověřitelnost a věrohodnost je na úrovni oblíbené fráze politiků: „Já to tak cítím.“ To je nepřijatelné. Nestavíme si bábovičky, ale uvažujeme o vážném zásahu do živoucího náměstí v centru metropole a o výstavbě podzemních garáží za minimálně čtvrt miliardy.

Varia s.r.o. a potažmo magistrát dále vůbec nezdůvodňují umístění stavby. Proč se má stavět právě pod Lidickým náměstím? Neexistují lepší místa k parkování? Není možné nedostatek parkovacích míst řešit jinak, lépe, levněji? Nebyla by výhodnější tzv. nulová varianta, tedy garáže nestavět (a peníze a energii investovat jinde a jinak)? K tomu dokument mlčí, čímž nepřípustně obchází výslovný požadavek zákona.

Primátor Kubata i jeho náměstek Řeřicha rádi zdůrazňují, že v centru města je příliš mnoho aut a že nejlepší je schovat je pod zem. Zní to pěkně, ale není to naivní? Vážně 260 parkovacích míst před budovou magistrátu, z nichž polovina bude vyhrazena pro úředníky, pomůže centru města natolik, aby se vyplatila investice v řádu stovek milionů korun, mnohaměsíční proměna Lidického náměstí ve stavební jámu a likvidace tamní zeleně, kterou pravděpodobně nebude možné adekvátně nahradit? Až oněch 260 aut v centru zmizí, bude v centru volněji? Nestane se spíš to, že někteří řidiči, kteří dnes parkují hned za mostem na Střekově, v ulicích Bělehradská a Elišky Krásnohorské a mnoha dalších místech, sjedou dál do centra, takže se provoz zahustí (projedou ti, co zajedou do garáží, i ti, kdo obsadí uvolněná místa v centru)? Nestane se to, že další lidé přestanou jezdit městskou hromadnou dopravou a chodit pěšky, když se místo investic do MHD a dalších alternativ budou peníze lít do parkovišť pro osobní auta? A pokud aut v centru neubude, bude magistrát stavět další a další podzemní parkoviště, aby je „schoval pod zem“ všechna?

Oznámení záměru vystavět pod Lidickým náměstím parkoviště neanalyzuje a nezohledňuje možnost kumulace stavby a provozu garáží s jinými stávajícími či plánovanými stavbami. To je také nesplnění požadavku zákona. Přitom se v okolí rušně staví a mnohé stavby přivádějí do centra další automobily a nabízejí nová parkovací místa nebo tak v brzké budoucnosti učiní. Mezi významné stavby v blízkém okolí Lidického náměstí patří výstavba nové budovy vedle Městského divadla, plánovaná rekonstrukce atria za magistrátem, rozsáhlá přestavba ulice Malá Hradební, výstavba centra Forum, Paláce Zdar a dalších budov na Mírovém náměstí atd.

Za předpokládaný termín realizace stavby uvádí oznámení srpen 2009 a doplňuje, že zeleň by se na Lidickém náměstí měla kácet už v březnu 2009. To je ve zjevném rozporu s tím, co veřejně a opakovaně tvrdí magistrát: stavba se prý připravuje do šuplíku. Tuto neprůhlednou hru s termíny považujeme za nebezpečnou a odporující principům transparentnosti. Takové prostředí může nahrávat lobbistickým a korupčním zájmům. Mluvčí magistrátu prohlásil, že město má v zásobníku „asi dvacet“(2) podobných projektů. Vyzýváme město, aby seznam projektů v tomto zásobníku a podrobnosti o nich zveřejnilo. Je v zájmu občanů města, aby bylo jasno v tom, jaké projekty se do budoucna chystají a v jaké fázi rozpracovanosti jsou.

Argument, že výstavba podzemních garáží se připravuje jen pro strýčka Příhodu, navíc magistrát zneužívá k potlačování kritiky a otázek. Jenže proč město nechce slyšet, že projekt považujeme za škodlivý, a diskutovat o tom? Cožpak je rozumné za milionové částky připravovat do zásobníku stavbu, která je nechtěná a poškodí město? Pokud je podle magistrátu předčasné záměr kritizovat teď, tak kdy podle něj nastane vhodná doba? Až bude mít město veškerá povolení a na Lidické náměstí vjedou bagry? Pak bude vhodný okamžik? Vždyť bychom si pak vyslechli: milí zlatí, s kritikou přicházíte poněkud pozdě…

Oznámení nezohledňuje a nehodnotí v dostatečném rozsahu všechny aspekty. Rozptylová studie se například nevěnuje velice malým prachovým částicím (PM 2,5), polycyklickým aromatickým uhlovodíkům ani přízemnímu ozonu. Dokument neřeší vliv vibrací na okolí, třebaže vibrace zmiňuje. Za velký problém pokládáme, že oznámení nehodnotí, zda bude do relativně tenké vrstvy půdy nad podzemními garážemi možné vysadit stromy a další zeleň v kvalitě přinejmenším odpovídající dnešnímu stavu (u některých ze současných stromů samotné oznámení uznává, že jsou „i v celorepublikovém měřítku unikátní“). Podobně ledabyle se oznámení zabývá také vlivem stavby na hmotný majetek či drobné památky(3) na náměstí.

Oznámení je zmatečné a nesnadno se čte. Nedodržuje členění informací dle požadavku zákona o posuzování vlivů na životní prostředí a opakovaně směšuje informace o zamýšleném projektu, o současném stavu Lidického náměstí a o předpokládaných vlivech výstavby a provozu podzemních garáží.

____________________________
(1) http://www.usti-nad-labem.cz/cz/zivot-mesta/anketa-chcete-podzemni-parkoviste-pod-lidickym-namestim.html
(2) http://www.ct24.cz/regionalni/50173-anketa-o-vystavbe-garazi-byla-udajne-zfalsovana/
(3) Jde o pamětní kámen s deskou „Na paměť vojáků z českých zemí padlých v Bosně a Hercegovině v letech 1878, 1914-1918 a 1996-2001“ a evropskou lípu a vedle ní stojící žulový kámen s nápisem „Evropská unie to jsou pevné kořeny, jednotný kmen a bohatá koruna demokratických společenství, zemí a národů. Tato lípa nechť zůstává symbolem vstupu Ústeckého kraje do evropského domu. Jiří Šulc, hejtman Ústeckého kraje“.