30. 8. 2010

V odtahování nesprávně zaparkovaných aut přitvrdí Ústí nad Labem. Vyčistit od nich hodlá hlavně centrum města. Už pro to udělalo první kroky.

Nejprve před dvěma měsíci zřídilo novou odstavnou plochu pro odtažené vozy v předlickém areálu svého Dopravního podniku (DPmÚ).

Vejde se sem až 96 aut, což je víc než dvakrát větší kapacita, než jakou disponovalo krásnobřezenské parkoviště AVE, které město pro tyto účely využívalo dříve. A od září si sem bude místo dosavadních Městských služeb odtahovat vozy hříšníků sám DPmÚ.

„Má pro to lepší technické zázemí. A předpokládáme, že pořídí i nové odtahové vozidlo. Naše stávající už je zastaralé, nestačí na modernější a těžší typy aut, kterých stále přibývá,“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.

Musí se doladit
Městští zastupitelé, kteří se kvůli tomu sešli na mimořádném jednání, jednohlasně schválili, aby město na nucené odtahy uzavřelo s DPmÚ koncesní smlouvu na příštích 5 let. Již předtím ji posvětilo i ministerstvo financí.

„Naším úkolem bude tuto činnost zefektivnit. Celou strategii ale ještě musíme doladit,“ uvedl ředitel DPmÚ Tomáš Kraus.

Ústečané na varování města, že bude postupovat v odtazích rázněji, reagují různě.

„Je to v pořádku, už to měli dělat dávno. Mnozí řidiči, než by udělali krok navíc, zaparkují třeba na trávníku. Nebo zablokují přístup k chodníku. Je to čím dál horší,“ myslí si Marta Králová. Naopak David Znamenáček to označil za buzeraci. „Kdyby se raději postarali, abych každý den nemusel projet zbytečně spoustu ulic při hledání místa k zaparkování,“ zlobil se s tím, že město už neví, jak tahat lidem z kapes peníze.

Pokuta + parkovné
Návrat odtaženého auta totiž přijde řidiče nejméně na 1 450 korun. To, když si jej vyzvedne hned, jinak v dalších dnech platí navíc ještě parkovné.
Řeřicha ale tvrdí, že benevolence už dnes není na místě, alespoň v centru města ne.

„S výstavbou nových objektů přibyla spousta parkovacích možností. Přesto se na ulicích nic nezměnilo, pořád tu mnozí motoristé odstavují auta chaoticky, kde se jim hodí, bez ohledu na to, že překážejí. Když se neumějí chovat slušně a nerespektují předpisy, musí nastoupit sankce,“ dodal náměstek primátora.

Městská policie ročně eviduje 18 až 20 tisíc přestupků v dopravě, nejčastěji jde právě o nesprávné parkování.

Jitka Hadašová
Ústecký deník, 30. srpna 2010