6. 4. 2011

V letech 2009 a 2010 se v Ústí nad Labem nevybíral roční poplatek za svoz komunálních odpadů (KO). Když zastupitelstvo v roce 2008 o zrušení poplatku rozhodovalo, důvodová zpráva říkala, že návrh vychází z logiky, „že občané města namísto zaplacení poplatku za KO přispějí na likvidaci komunálních odpadů i jinou formou“.

Touto „jinou formou“ bylo citelné zvýšení daně z nemovitosti, na trojnásobek předchozí výše. O zavedení obou změn tehdy zastupitelstvo města rozhodlo jediným hlasováním, přestože část zastupitelů žádala hlasování oddělené. Převážil ovšem přístup tehdejší koalice (ODS+ČSSD), jejž v diskusi formuloval Petr Gandalovič: „Pokud by se hlasování oddělilo, ztratilo by to veškerý význam a logiku.“

Navzdory této logice i slovům tehdejšího primátora Jana Kubaty, že nejde o „žádné populistické gesto“, je letos poplatek za komunální odpady zpět. Nynější koalice, velkou měrou recyklovaná (odpusťte termín z odpadového hospodářství), poplatek po loňských komunálních volbách hbitě obnovila v maximální možné výši, a stanovila přísné pokuty pro ty, kdo včas nezaplatí. Z poplatků za KO letos město očekává příjmy ve výši kolem 40 milionů Kč.

„Poplatek za odpady je ve skutečnosti daní z hlavy,“ říká Miroslav Florian, předseda ústeckých zelených, „protože je povinný pro všechny hlášené k trvalému pobytu v Ústí nad Labem, kromě dětí do tří let, aniž by jakkoli souvisel s množstvím odpadu, které daný poplatník vyprodukuje. Je pochopitelné, že postup magistrátu občany města popuzuje a demotivuje od snahy snižovat objem komunálního odpadu a od jeho třídění, což je velmi krátkozraké.“

„Dobře nastavený poplatek za odpady je podle mého názoru vhodný regulační nástroj. Magistrát ale zvolil nejhorší možné řešení: poplatek je zaveden podle zákona o místních poplatcích, takže všichni platí stejně. Je to skutečně daň z hlavy, rychlý prachy pro město. Zákon o odpadech přitom nabízí mnohem lepší možnost: platit podle objemu nádob na sběr komunálního odpadu či podle úrovně třídění. Jistěže by to bylo administrativně náročnější, ale pozitivní vliv by to mělo mnohem větší. Víc by se třídilo a ten, kdo třídí, by neměl pocit, že z něj vedení města dělá hlupáka,“ říká David Daduč.

„Magistrát by prozatím mohl udělat aspoň vstřícné gesto a z části utržených peněz zlepšit odvoz odpadů z nádob na tříděný odpad a na frekventovaných místech ve městě nainstalovat více odpadkových košů, včetně košů na tříděný odpad, které v Ústí chybí. Také pro drobný, ale nebezpečný odpad – baterie, žárovky, zářivky apod. – by bylo záhodno přidat více sběrných nádob na více místech,“ doplňuje Miroslav Florian a pokračuje: „Doufám, že se město nechystá udělat jen jedno jediné: v září dát do Městských novin varovný článek, že kdo nezaplatí do 30. 9., schytá pokutu. Snad pořád platí, že vedení města se nesoustředí jen na zvyšování daní, ze kterých je placené, ale na zlepšení života lidí.“

Miroslav Florian
předseda Městské organizace Strany zelených Ústí nad Labem

David Daduč
místopředseda Městské organizace Strany zelených Ústí nad Labem