21. 7. 2007

Říká v rozhovoru pro naše stránky koordinátorka pracovní skupiny Střížák Bc. Jana Vičarová.

Co tě vedlo ke vstupu do SZ v Ústí nad Labem?

Nespokojenost s okolním prostředím, ve kterém žijeme. Mám na mysli místo, nejen kde bydlíme a pracujeme, ale také se tu společně setkáváme a trávíme svůj volný čas. Tato problematika je dosti široká a zahrnuje v sobě nejen přírodu, průmysl našeho města, ale i vztahy ve společnosti a její fungování. Vnímám pozitivní i negativní reakce lidí. Ti první, kteří mají obecně cit pro dobré věci, ale chápou Stranu zelených jako idealisty, které tedy nechají dýchat a žít a třeba jim občas podepíší nějakou petici. A pak ty druhé, negativně naladěné lidi, kteří zelené považují za podivíny, kteří patří do nějakého skanzenu a nikoliv do normálního života. Považujeme za důležité myslet na příští generace a dlouhodobější kulturní, přírodní a duchovní hodnoty nebo na rychlé krátkodobé uspokojení svých potřeb, např. zisk z nesmyslné a nepěkné stavby? Souvisí to i se vztahy ve společnosti a to právě i na politické scéně. Jeden vysokoškolský profesor UJEP v Ústí nad Labem na svých webových stránkách píše:

„Kde je problém? Ve špatně pochopeném obecném zájmu. Schizofrenie tohoto zdánlivě benevolentního postoje spočívá v tom, že násilně a hloupě odděluje dvě sféry. Jednak sféru nezištné aktivity hájící obecně dobrou věc a pak politiku jako brutální hru zájmů. V praxi to vypadá tak, že na aktivisty se kladou naprosto absurdní nároky typu: musíte se tomu plně věnovat, ale zadarmo, bez naší pomoci, bez míchání se do „špinavé“ politiky atd. Jinak řečeno, zelení mají být jako pán Ježíš. Mají se volně courat Českem bez mošny a bez opánků, smí hlásat ideje zeleného království a přitom mají žít z darů bohatých vdov a chudých sirotků. Nesmí si z ekologie dělat ani zdroj obživy (univerzitní kariéra, granty, přednášková činnost…) ani nesmí pro zelené ideje lobovat v normální politické konstelaci moci. Jen tak prý dokáží svůj čistý (rozuměj: hloupý) úmysl.“

A právě proto si myslím, že je třeba vstoupit do politického prostoru a ukazovat i na jiný obecný zájem (než je ekonomický prospěch) a že tu žije velká skupina lidí, pro které jsou důležité i jiné hodnoty. Strana zelených tu je a nejsou to jen nějací aktivisti a jestli se mi podaří měnit něco k obrazu voličů podobně smýšlejících, tak pro mě má ta práce smysl. Pokládám za důležité prosazovat i jiný pohled na život, poukazovat na nešvary a hledat cestu k nápravě. Jestliže jsem se rozhodla žít ve městě, kde mě nenechává v klidu mnoho problémů, musím s nimi začít něco dělat podle svých schopností a možností, které jsou, samozřejmě jako u každého, nějakým způsobem limitovány.

Co sis tedy vzala „na mušku“?

Nejbližší okolí svého bydliště a snažila jsem se také v soukromém životě o prosazení sociálního programu pro nadané, ale sociálně znevýhodněné děti. Posbírala jsem první zkušenosti ve veřejném životě našeho města a zjistila, že to opravdu jednoduché není a nelíbí se mi ta situace. A tedy na druhou stranu chápu velmi dobře reakci voličů, že nemá smysl se o nic snažit, protože si to „páni stejně udělají jak chtějí“ a třeba nejdou ani k volbám. Ale ráda bych se vrátila ke konkrétní činnosti ve straně. Když se projdeme po městě a příměstských částech, tak uvidíme, že je všude neskutečný nepořádek. Pokud se dostanete do centra města v neděli, zvedá se vám žaludek, nad tím jak vypadá po sobotním nočním hýření město. Přitom úklid města se koná až v pondělí. V minulosti bylo naprosto přirozené, že se lidé na společných prostranství setkávali, korzovali a debatovali a od pamětníků neslyšíte, že by byl problém s nepořádkem. I kdyby vás napadlo pozvat třeba víkendovou návštěvu na prohlídku města, tak si to rychle rozmyslíte, abyste si nevysekli ostudu. Zahraniční návštěva pak kroutí jen hlavou už na nádraží. Zrovna tak si např. ze Střížovického vrchu někteří lidé dělají dokonce odkladiště nepotřebných věcí a o tom, že se běžné odpadky výletníků objevují naprosto všude ani nemluvím. Jednorázový úklid to nevyřeší, je potřeba vychovávat novou generaci k citlivému přístupu a chování v přírodě. A s tím souvisí další oblast mého zájmu a tím je školství a systém výchovy a vzdělávání a jakými programy dostat do dorůstající generace kladný vztah ke svému životnímu prostředí.Touto problematikou jsem se už zabývala při studiu na Fakultě životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem. Stále mám na mysli konkrétní výchovu dětí k životnímu prostředí v našem městě a určitou výchovu k zdravému patriotismu. V praxi jsem si osvojila některé dobré metody, které ke změně vedou a nutná je i medializace k výchovným účinkům jak dětí, tak dospělých.

Můžeš být ještě konkrétnější?

V základní organizaci Strany zelených Ústí nad Labem – město vznikají pracovní skupiny, které se chtějí zabývat různou tématikou. Jednou z nich je Střížovický vrch, jemuž se naše strana v minulosti věnovala. Nyní chci s pracovní skupinou řešit problém nepořádku, který se vyskytuje na trasách vedoucích na vrch a i přímo na vrcholu. Proběhla první pracovní setkání a výlet na Střížovický vrch za účelem zmapování situace. Výsledkem je mapa, ve které je zaznamenáno, kde je nejvíce nepořádku, na která nestačí ani odpadkový pytel a bude nutné situaci řešit jinak a to ve spolupráci s obvodem město. V září se bude pokračovat úklidem a řešení vznikajících černých skládek. Chceme celou situaci medializovat pro výchovný účinek občanů a mládeže. V delším časovém horizontu uvažujeme o podání návrhu na vystavění rozhledny v připomínkovém řízení k územnímu plánu. Do pracovní skupiny jsou zváni všichni, kterým leží na srdci tento malebný kus přírody a kteří si myslí, že by mohli přispět radou a námětem. Hledáme i zájemce, který by se mohl zodpovědně vyjádřit i k zamýšlenému podnětu k výstavbě rozhledny.



Bc. Jana Vičarová
jvicarova@seznam.cz