29. 9. 2008
Budou příští lídři Ústeckého kraje podporovat kremaci naší krajiny v uhelných elektrárnách? Jsou pro ně peníze důležitější než zdraví? Co říkají jejich stranické předvolební programy a co říkají oni sami? Fórum kandidátů přineslo některé odpovědi.
Ve středu 24. září 2008 proběhla v Ústí nad Labem debata s předními kandidáty do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje, organizovaná Hnutím Duha, občanským sdružením Kořeny a Greenpeace ČR. Od politiků se žádalo, aby v diskusi vysvětlili postoj své strany k další těžbě uhlí v kraji a řekli, zda se po svém případném zvolení budou zasazovat o odpis uhlí za limity těžby. Fórum kandidátů dalo také veřejnosti možnost položit politikům další otázky týkající energetiky a životního prostředí.
Večera se zúčastnili kandidáti na hejtmana Oldřich Bubeníček (KSČM), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Petr Klepiš (SZ) a Jiří Šulc (ODS). Severočeši.cz podle organizátorů přes opakované urgence pozvání k diskusi nepřijali. Debatu moderoval novinář Václav Vašků. Mezi hosty v publiku byli další kandidáti za Stranu zelených, Jiří Škoda, Irena Moudrá Wünschová, Karel Nepraš a Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína, města ležícího bezprostředně za současnými limity těžby nad lomem ČSA.
Jak pět otázek, které připravili organizátoři, tak doplňující dotazy a reakce z publika se týkaly těžebních limitů a odpisu uhelných zásob, vlivu těžby a palivo-energetického průmyslu na rozvoj kraje a zdraví obyvatel, lázeňství a dalších alternativních směrů rozvoje kraje a snah o úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů.
Petr Klepiš potvrdil, že zachování těžebních limitů a odpis uhelných zásob za limity je jedna z programových priorit Strany zelených. Potřebnost tohoto postupu obhájil poukazem na zdraví obyvatel kraje, rozvoj kraje v udržitelném směru, negativní sociální aspekty pokračujícího plundrování kraje (bujení lomu směrem k Litvínovu, úprk vzdělanějších a movitějších lidí, nárůst sociálně patologických jevů) a potřebu chránit přírodu, krajinu a kulturní dědictví kraje.
Jiří Šulc, současný hejtman Ústeckého kraje, v souladu s volebním programem ODS rovněž potvrdil, že jeho strana podporuje zachování těžebních limitů a je pro odpis uhelných zásob za nimi. Ideově tento postoj opřel o nedotknutelnost soukromého majetku občanů v místech ohrožených případným prolomením limitů. Projevil pochopení pro udržitelný rozvoj energetiky, kraje i krajiny a pro zdravotní a sociální problémy související s těžbou a pálením uhlí.
Oldřich Bubeníček z KSČM prohlásil, že jeho strana na krajské úrovni proti prolomení těžebních limitů není, protože jde o zájem a záležitost státu. Komunistická strana v předvolebním programu limity těžby přímo nezmiňuje, jen obecně hovoří o „úměrných mezích těžby nerostných surovin“. Sociálním otázkám Bubeníček kupodivu mnoho prostoru nevěnoval a za hlavní považoval, aby se kraji dařilo získávat od státu co nejvíc peněz jako odškodnění za negativa palivo-energetického zaměření kraje. Bubeníček se přitom vyjádřil i pro podporu lázeňství v kraji, což mu Klepiš vyčetl jako protimluv, poněvadž lázeňství v drancovaném kraji se špatným ovzduším bude prosperovat stěží.
Jaroslav Foldyna z ČSSD, který se hned na úvod prohlásil za rebela, se v otázce těžebních limitů shodoval s Bubeníčkem. Řekl, že limity jsou věcí státu a že proti nim vystupovat nebude, protože je pro jejich prolomení, dostanou-li obyvatelé postižených obcí dostatečné kompenzace. Trval na tom, že kraj má mít primární zájem na tom, aby mu stát vyplácel co nejvíc peněz za zničené zdraví a životní prostředí. Moderní sociální principy, které chápou člověka jako osobnost usilující o kvalitu života v širokém spektru, se zúžily na představu občanů jako pasivních příjemců dávek, ochotných prodat cokoliv. Část publika protestovala s argumenty, že „všechno na prodej není“ a že to připomíná „komunistické pohřebné“. Petr Klepiš upozornil, že nákladně léčit nemocné v kraji a přitom zavírat oči před příčinami jejich zdravotních potíží je neefektivní symptomatická léčba a že tento kraj musíme léčit kauzálně.
Foldynův postoj byl hlavním překvapením večera, neboť v předvolebním programu ČSSD se zachování limitů těžby zmiňuje. Když na to pořadatelé Foldynu upozornili, bránil se, že v programu mají zachování limitů jen za určitých podmínek. Jan Rovenský z Greenpeace ČR mu tedy z programu ČSSD ocitoval: „zařadíme platné ekologické limity těžby uhlí do zásad pro další územní rozvoj kraje.“ Nato Foldyna po vteřinovém překvapení prohlásil, že jde o nepřesnost. Na dotaz, zda jde o jeho soukromý názor nebo o názor strany, lídr socialistické kandidátky odpověděl, že s většinou významných politiků ČSSD, s nimiž věc diskutoval, je jeho názor v souladu. To vzbudilo v obecenstvu rozruch. Radka Hotovcová ze Strany zelených mi k tomu řekla: „Když je pro Foldynu program ČSSD jen cár papíru, k čemu potom předvolební programy vůbec jsou?“
Volby do krajských zastupitelstev proběhnou 17. a 18. října 2008. Přeji Ústeckému kraji moudré a šťastné rozhodnutí.
David Daduč, MO SZ Ústí nad Labem
Poznámka doplněná 2. října 2008: Organizátoři Fóra kandidátů odvedli dobrou práci i po skončení fóra. Kvůli rozporu mezi názory Jaroslava Foldyny a programem ČSSD se obrátili na předsedu ústeckého krajského výboru ČSSD a na stínového ministra ŽP. Jejich zjištění najdete v tiskové zprávě na webu Žít, nebo těžit.