9. 12. 2010
Ústí nad Labem, 7. prosince 2010 – Nad zanedbanou částí centra Ústí nad Labem kolem ulice U České besedy se už roky vznáší otazník: najde společnost INT, a.s., dostatek peněz na výkup pozemků a stavbu obřího obchodního centra, anebo bude historická čtvrť dále chátrat?
Jelikož účetní závěrky INT ukazují, že společnost je prakticky v kómatu, a partnerská firma Labyrint CZ je v konkurzu, vyhlídky nevypadají růžově. Leda že by se ústecký magistrát odhodlal a neprodloužil rozhodnutí o umístění stavby. Právě teď k tomu má příležitost.
Rozhodnutí o umístění stavby OC „Nové město“ vydal ústecký stavební úřad 16. května 2007. Když se platnost rozhodnutí chýlila ke konci, úřad na žádost INT jeho platnost 12. srpna 2009 prodloužil. Prodloužená platnost rozhodnutí ovšem zakrátko opět vyprší a INT znovu požádala o prodloužení(1). Stavební odbor Magistrátu města Ústí nad Labem by měl o žádosti v nejbližších týdnech rozhodnout.
„Jsme přesvědčeni, že není ve veřejném zájmu(2) platnost rozhodnutí opět prodlužovat. Jsou k tomu přinejmenším dva pádné důvody. Zaprvé, v posledních letech v centru Ústí nad Labem vyrostlo několik víceúčelových komerčních center (Forum, Zdar, vznikající CPI City Center) a další se rozrostly v okrajových částech města a není vhodné jimi město přesytit(3). Zadruhé, společnost INT, a.s., stále vlastní jen malou část pozemků, na nichž by chtěla stavět, a proto realizace záměru nevypadá příliš realisticky. Nerealizovaný záměr rozvoji čtvrti neprospívá, ale naopak jej blokuje,“ říká za ústecké zelené jejich předseda Miroslav Florian. „Je pochopitelné, že když město vydalo rozhodnutí o umístění obchodního centra a ihned společnosti INT bezhlavě prodalo ulici U České besedy, nikdo tamní domy ani pozemky nezvelebuje.“
Veřejnost by aktuální rozhodování magistrátu o žádosti společnosti INT měla věnovat pozornost také proto, že k zakládajícím akcionářům INT(4) patří Ing. arch. Zdeněk Šťastný, politik SZSP a dlouholetý člen vlivné Komise Rady města Ústí nad Labem pro územní plán a rozvoj, a Ing. Zdeněk Kužel, člen téže komise v letech 2002-2006 a jednatel projekční firmy Varia, která s městem často spolupracuje(5). Za pozornost stojí také to, že větší počet pozemků v dané lokalitě získala v posledních letech jednak neprůhledná společnost MALDUS, jednak Patrik Oulický, bývalý předseda výše zmíněné komise pro územní plán a rozvoj, médii dnes často označovaný za „kmotra“ místní ODS.
Miroslav Florian, předseda SZ Ústí n. L.
Irena Moudrá Wünschová a David Daduč, místopředsedové SZ Ústí n. L.
Kontakty viz zde
Poznámky:
(1) Viz veřejná vyhláška Magistrátu města Ústí nad Labem, zveřejněná na webu města od 29. listopadu 2010 po dobu 15 dní.
(2) Stavební zákon, jímž se stavební úřady při svém rozhodování řídí, vymezuje cíle územního plánování takto: Územní plánování ve veřejném zájmu chrání a rozvíjí přírodní, kulturní a civilizační hodnoty území, včetně urbanistického, architektonického a archeologického dědictví. […] S ohledem na to určuje podmínky pro hospodárné využívání zastavěného území… Zastavitelné plochy se vymezují s ohledem na potenciál rozvoje území a míru využití zastavěného území. (výňatky z §18 odst. 4 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu).
(3) Oznámení záměru ze srpna roku 2006, zveřejněné v rámci posuzování vlivů záměru na životní prostředí, charakterizovalo plánovanou stavbu následovně:
Jedná se polyfunkční objekt, jemuž dominuje širokosortimentní prodejna (Interspar) s prodejnami jednotlivých koncesionářů, restaurací, sály pro kulturní využití a velkoplošné kanceláře. Součástí stavby je i dvoupodlažní podzemní parkoviště.
Objekt bude mít dvě podzemní podlaží (garáže), a 3 nadzemní podlaží. V přízemí a 2 NP jsou umístěny prodejny (Interspar a koncesionáři), v 3 NP pak restaurace, kanceláře a plochy pro kulturní využití.
Celý objekt bude mít plochu přes 14 tis. m², užitnou plochu téměř 69 tis. m².
(viz dokumentace dostupná v informační systému EIA)
(4) Viz sbírka listin ke společnosti INT, a.s., dostupná na portálu justice.cz
(5) Od roku 2006 firma „V A R I A s.r.o. – inženýrská činnost a provádění staveb“ získala od města řadu zakázek v součtu za víc než 15 milionů korun.