2. 12. 2007
Informace ze VII. zasedání Zastupitelstva MO ÚL-město, konaného dne 27. listopadu 2007
V okénku zastupitele si kromě podrobnější informace o konkrétních bodech projednávaných na posledním zasedání Zastupitelstva MO Ústí nad Labem – město přečíst jako obvykle též stručná odůvodnění jak a z jakých důvodů jsem v jednotlivých bodech hlasoval.
(1) kontrola plnění usnesení, kontrolní výbor, finanční výbor (návrh na nezávislý audit rozpočtu investičního záměru MO)
(2) rozpočtové provizorium, rozpočtová opatření
(3) prodej bytové jednotky, prodeje pozemkových parcel, odpisy pohledávek
(4) termíny schůzí RMO a ZMO v roce 2008, pořizování záznamu z jednání ZMO, Střížovický vrch
(1) V úvodní kontrole plnění usnesení (bod programu 1/1) nebyly zjištěny nedostatky v plnění usneseních přijatých na minulých jednáních ZMO. Předseda kontrolního výboru, Mgr. Kůrka následně informoval o činnosti kontrolního výboru (bod 1/2) ZMO ÚL-město, který se v poslední době zabýval především obstavením majetku Města Ústí nad Labem a přijal jednomyslně usnesení, že v dané věci ÚMO ÚL-město nepochybil.
V obou bodech byly informace bez výhrad vzaty na vědomí, hlasoval jsem pro, v obou případech byl výsledek hlasování: 24 – 0 – 0 (pro – proti – zdržel se, na přijetí každého návrhu je třeba 14 hlasů).
Dalším projednávaným bodem byla informace z činnosti Finančního výboru (bod 1/3), předkládal jsem ji já, jako předseda FV. Nejzásadnější částí zprávy bylo, že se finanční výbor na svém posledním jednání většinou shodl na usnesení, kterým doporučil zastupitelstvu posouzení rozpočtu plánované investiční akce MO „Bytový dům pro začínající rodiny a matky s dětmi Ústí nad Labem, ulice Za Válcovnou, 64 BJ“ nezávislou odbornou firmou. Důvodem je zejména výrazná disproporce mezi rozpočtovanými náklady na stavbu (79 mil. Kč) a nabídkou vítěze výběrového řízení (99 mil. Kč).
Josef Dyrynk (KSČM) navrhl v návaznosti na doporučení FV zastupitelům usnesení požadující audit. Pro hlasovali jen zastupitelé za KSČM a SZ,
hlasoval jsem pro, 4 – 18 – 2, návrh tedy nebyl přijat
Zápis z jednání FV byl poté vzat na vědomí,
hlasoval jsem pro, 20 – 0 – 3.
(2) Městský obvod ÚL-město bude v prvním čtvrtletí roku 2008 hospodařit podle rozpočtového provizoria (bod 2/1). V diskusi k návrhu rozpočtového provizoria jsem vyjádřil politování nad snižováním příjmové stránky rozpočtu, protože to omezí možnosti fungování městského obvodu. Nově MO ÚL-město ztrácí kontrolu nad financováním údržby zeleně na území MO, jelikož agendu přebírá magistrát. Výdaje rozpočtového provizoria byly stanoveny přibližně jako 3/12 rozpočtových výdajů v roce 2007. Protože se tak nemohly do celé čtvrtiny roku nijak promítnout žádné návrhy SZ do rozpočtu na rok 2008 (viz dřívější článek),
zdržel jsem se hlasování, 23 – 0 – 1.
Byla přijata rozpočtová opatření (bod 2/2) vyvolaná celkovým snížením dotace na VPP,
hlasoval jsem pro, 24 – 0 – 0.
(3) V bodě 3/A/1 MO ÚL-město schválil prodej bytové jednotky 1 + 2, I. kat. na adrese Důlce 2329/9 za 428 300,- Kč. Výsledná cena vyšla z výběrového řízení s minimální nabídkovou cenou 184 280,- Kč,
hlasoval jsem pro prodej, 24 – 0 – 0.
Následovaly již tradičně prodeje pozemkových parcel (body 3/D1/1-17). Vesměs se jednalo o zahrady, případně přístupové komunikace k nemovitostím žadatelů. Kromě níže uvedených vyňatých bodů se hlasovalo o prodejích en block.
Hlasoval jsem pro tyto prodeje, 24 – 0 – 0.
Z balíku byly na žádost zastupitelů vyjmuty 4 prodeje. V prvním případě (bod 3/D1/8) J. Kubín požadoval vložení věcného břemena do smlouvy o prodeji parcely v ulici Stará s tím, že předmětný pozemek slouží jako přístupová komunikace ke garážím. Podle sdělení pí Zajíčkové, vedoucí Odboru správy obecního majetku, měli majitelé garáží možnost se s nabídkou na úřední desce seznámit a přístup ke garážím je zde ještě zezadu.
Zdržel jsem se hlasování, 20 – 0 – 4.
V bodě 3/D1/11 jsem upozornil na plán společenství vlastníků Bezručova 1 a 3 využít část předmětného pozemku k výstavbě parkovacích ploch. Vzhledem k tomu, že nejsem zastáncem nekoncepční výstavby parkovacích míst na úkor zelených ploch a z hlediska města bych považoval za velmi důležité se tímto problémem zabývat odpovědněji,
hlasoval jsem proti prodeji, 21 – 1 – 0. Podle mého názoru musí město mnohem více úsilí věnovat do řešení problematiky automobilové dopravy v centru i v obytných zónách. Nahodilé „látání“ děr parkovacími plácky situaci nevyřeší, po jejich zaplnění bude pokračovat podle realizovaných precedensů tlak na zábor dalších veřejných prostor se stejným účelem. Nedostatek nezbytných parkovacích stání by podle mne měl být řešen výstavbou parkovacích domů, především by však město mělo nabídnout občanům jiné možnosti dopravy v městském prostoru (komfortní MHD, cyklostezky, pěší zóny). Smysl mého hlasování je tak směrován spíše proti krokům města, které se zbavuje odpovědnosti za jeho rozvoj a nehledá celková řešení, než proti občanům samotným, jejichž postoj vychází právě z přístupu města a já mu rozumím.
Obdobný prodej byl realizován ještě v ulici Palachova (bod 3/D1/14) z výše zmíněných důvodů jsem se v tomto případě
zdržel hlasování, 21 – 0 – 1.
V bodě 3/D1/17 Bytové družstvo Skřivánek navrhlo MO ÚL-město bezplatný převod chodníku do majetku Města Ústí nad Labem. Návrh bych osobně podpořil, protože se jednalo o veřejnou komunikaci, o níž by se podle mého názoru mělo starat město. V hlasování formulovaném stylem „ZMO neschvaluje převod chodníku …“ jsem se proto
zdržel hlasování, 18 – 0 – 4.
V následujících dvou bodech (3/E/1 a 3/E/2) byly odepsány pohledávky po zemřelých dlužnících na nájemném.
V obou případech jsem hlasoval pro, výsledky hlasování byly 19 – 0 – 0 a 20 – 0 – 0.
(4) V Různém nejprve byly schváleny termíny zasedání Rady MO Ústí nad Labem město a zejména termíny zasedání Zastupitelstva MO Ústí nad Labem – město v roce 2008. Stejně jako v letošním roce je na rok 2008 plánováno 5 zasedání ZMO a to na 26. 2., 29. 4., 17. 6., 16. 9. a 9. 12. 2008.
Následující bod, Pořizování záznamu z jednání ZMO Ústí nad Labem – město, jsem zpracoval a předkládal já. V navrhovaném usnesení jsem navrhoval a) pořizování audio/videozáznamu z jednání zastupitelstva a jeho zveřejňování na webových stránkách MO, b) zveřejňování zápisu z jednání ZMO na webových stránkách MO, c) zveřejňování tabulky s uvedením účasti zastupitelů na jednáních ZMO na webových stránkách MO. Přehledné poskytování maximálního množství informací o činnosti zastupitelstva zvyšuje transparentnost rozhodovacího procesu a tím pomáhá ke zvýšení důvěryhodnosti volených zástupců. Zároveň umožňuje snadné dohledání realizovaných kroků a průběhu jednání zastupitelstva pro občany, kteří se jej z nejrůznějších důvodů nemohou účastnit.
V současné době je dostupný občanům jako záznam
z jednání ZMO ÚL-město na webových stránkách MO pouze seznam přijatých usnesení. Přestože aktuální stav neodporuje platným zákonným ustanovením, zaostává obsah webových stránek MO ÚL-město daleko za možnostmi, které digitální technologie umožňují. Vzhledem k tomu, že zastupitelé se zodpovídají všem občanům městského obvodu, měli by mít občané co nejširší možnost kontroly jejich práce. K tomu měla přispět i navrhovaná opatření. Po obsáhlé diskusi, která byla částečně zachycena novináři například zde, následovalo hlasování.
Nejprve byl schválen protinávrh Mgr. Nesvadby (ODS): „ZMO ÚL-město neschvaluje pořizování záznamu a jeho umísťování na webové stránky MO ÚL-město“,
hlasoval jsem proti, 16 – 3 – 2, spolu se mnou byli proti 2 zastupitelé za KSČM (Kubín, Dyrynk) a zdrželi se 2 zastupitelé z ODS (Alinče, Nergl).
Následovalo hlasování o usnesení schvalujícím umísťování zápisu ze ZMO a tabulky účasti zastupitelů na jednáních na webové stránky MO ÚL-město. Přestože v diskusi proti těmto návrhům nebylo téměř nic řečeno, návrh nebyl přijat,
hlasoval jsem pro, 5 – 0 – 15.
Žádný z navrhovaných bodů tedy nebyl přijat a na webových stránkách MO se tak neobjeví ani audio/videozáznam z jednání ZMO, ani zápis, ani tabulka s uvedením účasti zastupitelů na jednáních ZMO.
Závěrem jednání starosta informoval o žádosti Strany zelených o vyjádření ve věci udržování Střížovického vrchu, kterou za pracovní skupinu Střížovický vrch zpracovala Jana Vičarová. Žádost byla předána magistrátním úředníkům dotčeným v dané věci, informace byla zastupitelstvem vzata na vědomí,
hlasoval jsem pro, 19 – 0 – 0.
V případě zájmu o další informace mne můžete kontaktovat,
Karel Nepraš
karel.nepras@zeleni.cz, 723 850 631