27. 2. 2011

Ministr školství podal trestní oznámení kvůli úniku informací o platech zaměstnanců ministerstva. Může však jít o trestný čin? Mají být platy úředníků veřejnou věcí? V pořadu Stalo se dnes Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu hovořil Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Moderátor (David Šťáhlavský): Ministr školství Josef Dobeš podal trestní oznámení kvůli úniku informací o platech zaměstnanců ministerstva. Některá média totiž v uplynulých dnech informovala o stotisícových odměnách nejbližších ministrových spolupracovníků. K odměnám zaměstnanců ministr ale zopakoval, že se loni podařilo snížit počet zaměstnanců úřadu o 18 procent, a tak došlo k úspoře téměř 4 milionů korun. Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti je teď s námi, hezký večer.

Host (Oldřich Kužílek, Otevřená společnost): Hezký večer taky přeju.

Moderátor (David Šťáhlavský): Je podle vás únik informací o vysokých odměnách například šéfky ministrova kabuinetu trestným činem?

Host (Oldřich Kužílek, Otevřená společnost): Myslím si, že ve výsledku asi nebude. Mě na té záležitosti docela překvapuje takový, řekl bych, až infantilně naivní postoj představitelů ministerstva, že by takováto informace nějak měla být tajnou. To je samozřejmě informace, kterou daňoví poplatníci mají právo znát, a jestliže ji mají právo znát, tak otázka toho, jak ta informace vyplula, jestli někdo překročil nějakou hranici řekněme loajality nebo ochrany osobních údajů, to jsou relativně nepodstatné záležitosti. V každém případě takovéto poskytnutí informace za okolností, které nasvědčují něčemu opravdu zvláštnímu, podivnému, tady myslím řekněme raketový kariérní postup určité osoby a velmi vysoká odměna, která může a nemusí odpovídat odvedené práci, to já nechci soudit, tak prostě to ve světě je situace, která se považuje za whitleblowing, za takzvané oznamovatelství ve veřejném zájmu. Uvědomme si, že my všichni jsme akcionáři té firmy, které se říká stát, my to platíme a někdo akcionářům sdělil, jak se nakládá s těmi penězi. Ten základní pocit, že se to nějak nesmí v takové specifické situaci, je prostě chybný. Pan Dobeš podal trestní oznámení, policie se na věc podívá, ale já jsem ve světle různých rozsudků ústavních soudů a mezinárodních rozsudků pro lidská práva přesvědčený, že by těžko mohlo jít o trestní čin.

Moderátor (David Šťáhlavský): Jak moc by veřejnost podle vás měla být informována právě o platech státních zaměstnanců a do jakého postavení, do jaké profesní úrovně?

Host (Oldřich Kužílek, Otevřená společnost): To je věc kulturní a historická, jak v historické řadě třeba i na území Československa bylo kdysi zvykem zcela přesně poskytovat údaje o výši platu státních úředníků, to byla veřejná věc, dnes to tak není a i zeměpisně: v těchto letech jsou země zejména severské nebo Estonsko, ale i jiné, kde do posledního státního úředníka veřejnost přesně ví jeho měsíční skutečný plat. No a u nás zrovna je takový stav, že se to má za nějakou tajnou, chráněnou informaci. Já se domnívám, že by vůbec neškodilo posunout tu hranici. Netvrdím, že je nutné vědět o platu každého úředníka, referenta, ale určitě od vyšší úrovně ve státních úřadech, tzn. řídícího managementu, bych si dovedl představit, že by to byla běžně dostupná věc. Jsem přesvědčený, že by to vyčistilo vzduch a i pro ty lidi by to byl zdroj klidu, zbavilo by je to strachu o tom, jestli se někdo něco dozví.

Moderátor (David Šťáhlavský): Děkuji, tolik Oldřich Kužílek z o.p.s. Otevřená společnost. Na slyšenou.

Převzato z Otevřete.cz