20. 3. 2012

Po čtvrtečním jednání zastupitelstva vyjádřil p. Kubec názor, že pravicové strany měly šanci vytvořit pohodlnou majoritu (pokud by se spojily ODS, SZSP a TOP09). Páně Kubcovo vzývání pravice má jednu malou, leč podstatnou vadu. Pravice, pokud ji budeme brát jako proud ve smyslu odpovědnosti a respektu k tradičním hodnotám, mezi nimiž je na prvním místě morálka, už není v Ústí n. L. u moci pěkně dlouho. Stejně dlouho jako jsou v Ústí u moci různí architekti podivných majetkových přesunů a územních plánů a jim podobní.

Ti si v průběhu minulých čtrnácti let vzali občany města jako rukojmí; postupně nakupovali draze zbytečné stavby od soukromníků (garáže pod Mariánkou, Kulturní dům), stavěli zbytečně a draho (poslední paneláky na rondelu u Bukově, přemrštěně nákladnou rekonstrukci Větruše a okolí spolu s lanovkou do restaurace, centrální park se svými lavičkami a skluzavkami, předraženou rekonstrukci muzea), prodali soukromníkům veřejný majetek pod cenou (byty na Masarykově ulici, koupaliště u Habrovického rybníka a další) a v neposlední řadě spustili nevídanou až protiprávní akci schválení nového územního plánu. To byla zřejmě poslední kapka, která dokázala zvednout občany, protože jim přímo začala brát půdu pod nohama.

Tento výčet je jen malým vzorkem případů hraničících s hospodářskou kriminalitou, kterých se tzv. „pravicová“ koalice dopustila.

Takové chování nemá co do činění s levicí nebo pravicí – to jsou prostě jen a jen menší či větší krádeže a zlodějny veřejných prostředků. Jedním z důkazů bezskrupulózního útoku na městské peníze byl požadavek Dopravního podniku na další zvýšení dotace, což velmi brilantně ve svém vystoupení uvedl p. David Daduč ze Strany zelených. Ten na základě srovnání několika podobných podniků ve statutárních městech poukázal na významné rozdíly v neprospěch podniku ústeckého. Dopravní podnik se svojí zpolitizovanou řídící strukturou je přímo excelentní ukázkou toho, že ne každá privatizace či změna na obchodní společnost je skutečně potřebná a efektivní. TOP09, či alespoň její podstatná nezaujatá většina, pochopila , že další podpora takového způsobu hospodaření města by mohla být smrtící nejen pro ni, ale byla by i další ranou (dosavadnímu řeckému) hospodaření Ústí nad Labem.

ČSSD si možná nebezpečí, že bude s těmito případy spojována, začala uvědomovat a výsledkem byly změny, ke kterým ve čtvrtek došlo. Velmi bych si přál, aby se ČSSD podařilo vyhnout nástrahám vedoucí role ve městě; přál bych si, aby se konečně začal brát ohled na skutečné potřeby většiny občanů a nejen na ty, kteří si ohledy na sebe dokáží zaplatit.

Miroslav Florian