6. 3. 2006
Na svém posledním jednání se členové Komise životního prostředí Rady města Ústí nad Labem věnovali mimo jiné materiálu, který si nechalo město vypracovat u pobočky ČHMÚ v Ústí n. L. – Kočkově. Zpráva o epizodách vysokých koncentrací prachu v ovduší města Ústí nad Labem, jak se několikastránkový dokument jmenuje, byla objednána po inverzních situacích letošního ledna, kdy mnoho dní po sobě koncentrace prašného aerosolu (PM10) několikanásobně překračovaly imisní limity.
„Mediální pozornosti se obvykle dostává epizodám s velmi vysokými koncentracemi škodlivin v ovzduší, ale ze zprávy bohužel vyplývá, že z hlediska prašnosti je zejména střed města Ústí nad Labem nadměrně zatížen celoročně. Průměrné roční koncentrace v posledních pěti letech trvale překračují imisní limit a počet dní v roce, ve kterých je překročen limit 24hodinový, je dokonce třikrát vyšší než je přípustné.“ říká k tomu Karel Nepraš (Strana zelených), člen komise životního prostředí.
Část města Ústí nad Labem se nachází v údolní poloze a je zde přirozený častý výskyt dnů s bezvětřím. Ve spojitosti s více zdroji znečištění dochází k růstu koncentrací škodlivých látek v ovzduší. Mezi nejvýznamnější zdroje prašného aerosolu, které zpráva uvádí patří zejména doprava. „Při plánování dalšího rozvoje města by se měly na zjištěné skutečnosti brát ohledy, protože při stávajících trendech je reálné, že se situace bude dále zhoršovat. Chceme, aby bylo Ústí místem pro příjemný život, proto budeme upřednostňovat a podporovat aktivity, které povedou k podpoře veřejné dopravy, cyklistické dopravy a pěších a k omezení individuální automobilové dopravy zejména v centru města.“ dodává Nepraš.
Kontakt:
Karel Nepraš
člen krajské rady Strany zelených
Tel.: 723850631
carlinepras@seznam.cz