5. 3. 2010

Kamýk – Obyvatelé obce Kamýk na Litoměřicku se ubránili motorkářům, kteří chtěli v srdci CHKO České středohoří postavit stálé motokrosové centrum. Lidé se báli, že by jim hlučné stroje vzaly klid a zničily krajinu. Zastupitelé proto změnili územní plán, který před lety prosadilo vedení obce v čele s bývalým starostou, v areálu se již mohou prohánět maximálně tak cyklisté.

V původním označení o budoucím využití pozemku bylo v územním plánu napsáno „Sportoviště cyklokros – motokros“. Zastupitelé na svém posledním jednání vyškrtli slovo motokros. Pro hlasovalo všech sedm, podpořila je také drtivá většina obyvatel obce. „Jsem spokojený,“ říká Jakub Ryvola, který návrh na změnu územního plánu podal. „Vyhrál zdravý rozum,“ dodal.

„Motorkářům sice teoreticky nic nebrání v tom, aby se pokusili získat pro svůj záměr povolení životního prostředí a stavebního úřadu. Jenže změnou územního plánu jsou jejich šance na stavbu centra pro motorky prakticky nulové,“ uvedl starosta Petr Soldatek.

Ovšem změna územního plánu není jedinou bitvou, po níž místní motorkáři sdružení v klubu Bezinka odešli poraženi. Nápad na budování dráhy, na níž by muži v helmách „túrovali“ motory, stál křeslo Karla Kučeru, dnes už exstarostu Kamýka.

Zklamaný bývalý starosta Kučera se ovšem nevzdává, zvažuje žalobu na obec kvůli maření vlastních investic a podnikání.

„Jsem zklamaný, bolí mě to. Firma koupila pozemky v době, kdy obec hlásila, že jsou určené k motokrosu. A teď, když se projekt připravuje, je změní,“ říká. Sám už bývalý starosta totiž chtěl i coby fanda tohoto sportu na motokrosu vydělávat. O protestech místních lidí proti stavbě centra informovala MF DNES předloni. „Myslím si, že tento druh sportu nemá v CHKO co dělat,“ prohlásil tehdy zastupitel Jaroslav Šťastný. „Nemáme nic proti motokrosu. Ale motorky a chráněná oblast? To nepatří dohromady,“ uvedl Ilja Baudyš, jenž s dalšími nespokojenými lidmi založil sdružení Nemo (Ne motorkám).

Někteří motorkáři zde do roku 2007 pořádali nelegální vyjížďky. Na závod uspořádaný v dubnu 2007 získali povolení správy CHKO možná proto, že byl maskován označením Humanitárně-sportovněkulturní akce s vyjížďkou. Podle nahrávky, kterou pořídili členové sdružení Nemo, však šlo o klasický závod dvou kubatur i s vyhlášením vítězů. Členové sdružení navíc přivedli na akci hygienika z Litoměřic, aby změřil hluk. Přístroj ukázal 75 decibelů, což je o 25 více, než povolují limity hlučnosti. Motoklub Bezinka pak dostal pokutu tři tisíce korun.

Bezinka v areálu od září 2007 pořádala závody dvakrát do roka díky vládní výjimce, kterou musí mít pro chráněnou krajinnou oblast. Tehdy je podpořil i senátor za Litoměřicko Alexandr Vondra. Tyto ojedinělé soutěže ale ještě obyvatelé Kamýku tolerovali, jenže motorkářům byly dva závody ročně málo.

Když začali nahlas mluvit o nepřetržitě otevřeném centru, v němž by se proháněli třikrát týdně při trénincích a o víkendu při soutěžích, protesty v obci rostly. A senátor Vondra už motorkáře přestal podporovat. „To je prostě příliš. Je to přeci jen chráněná krajinná oblast,“ uvedl.

Územní plán, v němž byla zahrnuta stavba centra, schválili zastupitelé v říjnu 2005. Nyní však někteří z nich tvrdí, že je tehdy vedení obce oklamalo. Prý měli málo informací a mysleli, že na pozemku budou cyklostezky a závod jen občas.

Lidé názory mění „Je to podvod. Ti zastupitelé ze dne na den rozhodli opačně a zmařili mi investici,“ zlobí se Kučera, který v září 2008 přišel o post starosty po 16 letech.

„V demokratické společnosti je naprosto normální, že lidé mění názor, když zjistí, že omylem nebo přílišnou důvěřivostí prosazovali nesmysl,“ namítl předkladatel změny územního plánu Jakub Ryvola.

Motorkáři přinesli na jednání zastupitelstva petici proti vyškrtnutí motokrosu z názvu využití parcely. Navrhovali také, že by hluk zmírnili zelení a vybudováním valu.

„Je zbytečné diskutovat o tom, zda má val být 5, nebo 10 metrů vysoký. To by se řešilo až nad konkrétním projektem. Teď je důležité, že většina obyvatel obce a všech sedm zastupitelů si motorkářské centrum nepřeje,“ uvádí Ryvola.

I letos mají motorkáři na dva závody vládní výjimku, povolení správy CHKO i souhlas obce. „Ted záleží na nich a jejich přístupu, jestli budou mít náš souhlas i v budoucnu,“ říká starosta Soldatek. „Nechceme jim házet klacky pod nohy, spolupráci při občasných závodech si umím představit, pokud však nevyvolají nekorektní válku s obcí,“ dodává Soldatek.

Artur Janoušek
Mladá fronta DNES – severní Čechy, 5. března 2010