11. 10. 2007
ÚSTÍ NAD LABEM – Kvalita životního prostředí v Česku v posledních letech stagnuje.
Vyplývá to z nedávno zveřejněné zprávy o stavu životního prostředí za minulý rok. Ministr Martin Bursík její obsah označil za alarmující. Zhoršuje se ovzduší, hlavně v Moravskoslezském kraji a v Praze.
Ani na Ústecku ale situace není zrovna nejpříznivější. Při tom v devadesátých letech Ústí sbíralo za čím dál čistší ovzduší jednu evropskou cenu za druhou.
Dnes už se tady ovzduší nezlepšuje. A některých znečišťujících látek v něm dokonce přibývá. Je to patrné i z nejnovější ročenky o stavu životního prostředí ve městě Ústí, kterou stejně jako v předešlých letech vydal ústecký magistrát.
„Toto téma, zlepšení kvality kvality života včetně životního prostředí, je pro nás prioritní jak v Ústí, tak i v celém Ústeckém kraji,“ řekla ministryně a krajská předsedkyně Strany zelených (SZ) Džamila Stehlíková.
Šéf městské organizace SZ v Ústí Dušan Oslej uvedl, že na situaci se podepisuje nejen rušná automobilová doprava, lokální vytápění či zastaralé průmyslové provozy, ale také masivní stavební činnost.
„Město povoluje velké množství staveb najednou a samo také staví. Stačí si spočítat počet stavenišť v centru města. Bez ohledu, že to s sebou přináší spoustu prachu. Mělo by se nad tím zamyslet,“ nabádá Dušan Oslej.
Jenom na Mírovém náměstí pracují v současnosti trojí stavbaři. Buduje se tu Palác Zdar, staví se objekty Falk a Hocke a demolují dvě zdevastované budovy, na jejichž místě má vyrůst jedna nová.
O kousek dál, u kostela se šikmou věží, je staveniště obchodně zábavního centra Forum. A v sousedství se rekonstruuje Malá Hradební ulice. A teď k tomu přibyly ještě práce na komunikaci v Pařížské ulici, kde navíc na jejím rohu u magistrátu také roste nový objekt. A to zdaleka není všechno.
„Je to hrůza. I když pominu to nepohodlí, tak určitě mi vadí, co tady asi teď musíme dýchat. Není divu, že moje děti jsou každou chvíli nemocné,“ zlobí se Ústečan David Komárek.
Mluvčí města Milan Knotek připouští, že ústecké ovzduší zhoršuje zvýšené množství prachu. „Ale není to jen naše bolest, ale i většiny ostatních velkých měst,“ tvrdí.
Podle něj to je nevyhnutelný proces, tím spíše v Ústí, kde byla z minulosti velmi zanedbaná infrastruktura. „My se to konečně snažíme řešit a daří se nám to,“ je přesvědčen s tím, že přechodné problémy s tím spojené jsou daní za rozvoj města.
Horší je to, jak zdůraznil, s dopravou, kdy kvůli chybějícímu poslednímu úseku dálnice D 8, je Ústí nad Labem zahlceno auty všeho druhu včetně kamionů.
„Za to můžeme poděkovat ekologům. Ti na jedné straně křičí o životním prostředí, na druhé ale svými obstrukcemi způsobí takovou dopravní zátěž pro nás,“ dodal Knotek.
zdroj: Ústecký deník