30. 8. 2010

V minulém týdnu se vyrojily články varující před skokovým nárůstem ceny elektrické energie, který nás v příštím roce čeká díky dotacím do fotovoltaiky. Hodně se hovoří o penězích, málo o pozitivech udržitelné energetiky a už vůbec ne o motivech zveřejnění těchto informací. Je faktem, že k určitému prodražení elektrické energie vinou špatně schválené zákonné úpravy dojde a je chybou poslanců napříč politickým spektrem, že přeci jen přemrštěné dotaci nedokázali zabránit.

Jenže. Zdražení vinou obnovitelných zdrojů spíše nebude tak výrazné, jak se nyní tvrdí, ale vyvolat patřičné emoce je pro některé hráče velmi výhodné. Navíc. Již před avizovaným zdražením patří cena elektřiny v ČR k těm nejvyšším v Evropě a to rozhodně k průkopníkům obnovitelných zdrojů nepatříme, takže je spíše namístě ptát se, jak to že máme tak drahou elektřinu již nyní. Jestli nebude na vině náhodou absolutní monopol ČEZu a jestli se této firmě náhodou nehodí obnovitelné zdroje uložit k ledu, jelikož by její výsadní postavení a zisky mohly nahlodávat. Obnovitelné zdroje jsou v dlouhodobém výhledu cestou k energetické samostatnosti domácností, udržitelnému způsobu vývoje a čistšímu životnímu prostředí. Má proto smysl je rozumně podporovat i finanční motivací, jen je samozřejmě třeba jí průběžně přehodnocovat, aby nedocházelo k chybám.

Vůbec nejlepší a logickou cestou k podpoře obnovitelných zdrojů energie by ovšem bylo narovnání podmínek na trhu a v energetice tím, že by se do ceny energie z uhlí či jádra započítávaly také všechny náklady, které tyto způsoby výroby vyvolávají. Až budou do každé kilowatthodiny elektřiny z uhlí či jádra započteny výdaje na léčbu chorob dýchacího ústrojí, komplexní obnovu krajiny po těžbě (nikoli pouze holá rekultivace) či tisíce let skladování vyhořelého uranu a bezpečnostní opatření v nakládání s jádrem, rázem se nám postaví energie ze slunce, větru či biomasy do úplně jiného ekonomického světla a možná že žádné dotace pro fotovoltaiku už nebudou potřeba.

Karel Nepraš, 30. srpna 2010