9. 12. 2010

Předseda městské organizace Strany zelených Ústí nad Labem a místopředseda základní organizace Ústí nad Labem-město.

Miroslav Florian66 let, absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze, v Ústí žije od r. 1967

tel: 724-227-781

Zaměstnání
V posledních 12 letech pracoval ve Středisku pro efektivní využívání energie v Praze, hlavně na vyhodnocování opatření zaměřených na úspory energie, na ekonomickém hodnocení návrhů energetických systémů a na přípravě podkladů pro veřejné zakázky klientů z oblasti státní správy i samosprávy a řízení procesu jejich zadávání.

V letech 1993 až 1996 působil jako finanční ředitel Teplárny Ústí nad Labem. Z místa musel odejít pro nesouhlas s rekonstrukcí teplárny na neefektivní elektrárnu; jeho názor byl později potvrzen. K újmě Ústečanů nevhodná rekonstrukce proběhla a došlo tak ke zbytečnému zvýšení ceny tepla.

Politický vývoj a funkce
V létě r. 1989 Florian navázal kontakt s Demokratickou iniciativou (Emanuel Mandler). Po výsleších na StB kontakt přerušen. Po listopadu z DI vznikla Liberálně-demokratická strana, jejímž byl Florian členem. Liberálně demokratická strana však nezískala větší základnu a pohltila ji ODA.

V r. 1990 v Ústí nad Labem spoluzakládal volební sdružení Blok demokratických stran, které dvakrát uspělo ve volbách do městských samospráv (1990 a 1994). Až do roku 1998 byl Florian členem rady města Ústí nad Labem.

Během pětitýdenní stáže na radnici v nizozemském Eindhovenu v r. 1991 získal bohaté zkušenosti z fungování demokratické samosprávy. Ty se snažil zavést i do městské samosprávy v Ústí nad Labem, do níž se však už začaly vkrádat prvky korupce spojené jak s privatizací, tak se zadáváním veřejných zakázek. Stále častěji se objevovaly prohřešky proti životnímu prostředí v podobě zabírání zeleně pro výstavbu hal a schvalování ne zcela bezpečných výrob.

Po r. 1998 se Miroslav Florian připojil k iniciativě občanského sdružení „Občanská liga“, které bylo zaměřeno na ochranu veřejného prostoru proti zbytečné zástavbě a proti škodlivým a nekvalifikovaným výrobám. Upozorňoval na vysoké zadlužení města v důsledku investic, které nepřispívají k rozvoji města ani ke zvýšení úrovně života jeho obyvatel.

Do Strany zelených vstoupil proto, že tato strana jako jediná v Ústí nad Labem (kromě komunistů, bohužel) hájí skutečné zájmy občanů a nepodílela se na zvýšení korupce v samosprávě města. Je přesvědčen, že zvýšení úrovně života občanů v Ústí nad Labem lze dosáhnout – tak jako v energetice – snížením plýtvání a zvýšenými úsporami nikoli ve smyslu šetření za každou cenu, ale rozumně vynakládanými prostředky v souladu s přáním a potřebami udržitelného rozvoje životní úrovně. Důležitá není kvantita spotřeby (spotřeba pro spotřebu), ale její kvalita (v případě obyvatel pocit příjemného a vstřícného města).