3. 3. 2010

Ústí nad Labem – Proč jsou navrženy ty tunely? A k čemu potřebujeme přemostění Bertina údolí? Nebylo by možné podél západního nádraží vyčlenit nějaké parcely pro rozvoj města?

Proč je můj pozemek určen jako ochranná zóna a sousedův o padesát metrů dál jako stavební?

To jsou otázky, jež včera zazněly při veřejném projednávání konceptu územního plánu Ústí nad Labem.

Veřejné projednání Konceptu Územního plánu Ústí nad Labem - občané u mapPřišlo hodně lidí

Ač měl každý dotaz původně vyhraženy tři minuty a každý mohl položit jen jeden, nakonec na to nikdo nedbal.

Nejvíce dotazů položili ústečtí zelení. Například Dušan Oslej nebo Karel Nepraš, zastupitel centrálního obvodu.

Jejich dotazy směřovaly k většímu využití řeky Labe k rekreačním účelům, nebo se týkaly obav ohledně Střížovického vrchu, jenž chtějí zachovat jako nezastavitelný.

„Nebylo by lepší udělat z pozemků, kde by mohla vyrůst krytá sjezdovka, nezastavitelné plochy?“ byla například jedna z jejich připomínek.

Zelení také chtějí zabránit stavbě elektrárny v Úžíně. Uvedli, že budou navrhovat, aby plochy, kde společnost ČEZ plánuje stavbu paroplynové elektrárny, byly nově označené jako smíšené výrobní nebo jako smíšené nezastavitelné přírodní. Plochy pro těžký průmysl už žádné v Ústí nechtějí.

„Každý takový návrh je nutné pečlivě odůvodnit. Definitivní podobu územního plánu by zastupitelé města měli schvalovat zhruba na konci roku 2011,“ uvedl pro ČTK Náměstek primátora Jan Řeřicha.

Další Ústečanka, paní Gleknerová na veřejném projednávání vyjádřila své obavy o to, zda budou mít její připomínky stejnou váhu jako připomínky veřejného zástupce. „Také by mě zajímalo, když se od stavby satelitních městeček ustupuje, proč tady je tomu dána podpora?“

Mapy na místě

Na místě byly k dispozici letáčky, na nichž byl územní plán natištěný. Dále formuláře, do nichž bylo možné zapsat svou námitku ke konceptu územního plánu a tu potom zaslat na magistrát.

A samozřejmě také velké tabule se všemi mapami, na nichž byl dopodrobna plán rozkreslen. Veřejné projednávání skončilo v Kulturním domě po sedmnácté hodině.

Janni Vorlíček
Ústecký deník, 3. března 2010   (článek v Ústeckém deníku obsahuje řadu fotografií a video)