10. 3. 2011

9.3.2011 | Znečištění ovzduší v Ústí nad Labem už počátkem března vyčerpalo počet dní, po které smí být legálně překročen limit pro polétavý prach (PM10). Ústí se tak letos zařadilo mezi první města, jejichž občané jsou nuceni dýchat ovzduší škodlivinami znečištěné více než připouští platná směrnice o ovzduší. Horší situace je zatím jen v Ostravě (47 dní překročení limitu), Českém Těšíně (42), Veřňovicích (40) a v Brně (38). Opakuje se tak situace z minulých let, kdy byly v Ústí překračovány limity pro znečištění ovzduší prachem, oxidem dusičitým a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem.


Překročení limitů znečištění ovzduší v Ústí nad Labem
Data za rok 2010:
Počet překročení denních limitů pro PM10:
 » Ústí n. L.-město: 63
 » Ústí n. L.-Všebořická: 47
Překročení ročního limitu pro oxid dusičitý (NO2):
 » Ústí n. L.-Všebořická: 47,8 µg/m³
Překročení ročního limitu pro benzo-a-pyrenem:
 » Ústí n. L.-ZÚ-Pasteurova: 1,6 ng/m³
Data za rok 2009:
Počet překročení denních limitů pro PM10:
 » Ústí n. L.-město: 47
 » Ústí n. L.-Všebořická: 44
Překročení ročního limitu pro oxid dusičitý (NO2):
 » Ústí n. L.-Všebořická: 58,8 µg/m³
Překročení ročního limitu pro benzo-a-pyrenem:
 » Ústí n. L.-ZÚ Pasteurova: 1,7 ng/m³
Zdroj údajů: Český hydrometeorologický ústav

„Oficiálně je povoleno překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během roku. Podle údajů ČHMÚ ale monitorovací stanice Ústí-město stačila překročit limit 36krát už 3. března. Situace je natolik absurdní, že od počátku roku byl počet dnů porušujících limit vyšší počet než dnů limit splňujících,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 μm (PM10). Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

„Ústečané dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené směrnicí pro kvalitu ovzduší. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem. Platnost výjimky vyprší v červnu 2011,“ konstatoval Šuta.

V Ústí n. L. jsou dlouhodobě překračovány nejen limity pro znečištění prachem (PM10), ale také pro další škodliviny. Roční limitní hodnota pro oxid dusičitý činí 40 μg/m3, ale dopravně zatížená lokalita Ústí n.L.-Všebořická vykazuje opakované hodnoty významně vyšší. „Oxid dusičitý je dráždivý plyn, který vzniká při spalovacích procesech. Spolupodílí se na zvýšení celkové, srdečně-cévní a respirační úmrtnosti. Pro děti znamená vystavení NO2 zvýšené riziko onemocnění dýchacího ústrojí v důsledku snížené obranyschopnosti vůči infekci a snížení plicních funkcí,“ uvedl Šuta.

Roční limitní hodnota pro benzo-a-pyren činí 1 ng/m3, ale v letech 2009 a 2010 byly v Ústí n. L. naměřeny hodnoty o 60 až 70 % vyšší. „Benzo-a-pyren je rakovinotvorný polyaromatický uhlovodík, který se do ovzduší uvolňuje jako výsledek nedokonalého spalování,“ řekl Šuta.

Autor: Centrum pro životní prostředí a zdraví
Převzato z Deníku veřejné správy