25. 2. 2010
Do současného pruhu neudržované zeleně na levém břehu Bíliny, mezi řekou a plochami železniční infrastruktury, je v konceptu územního plánu navržena cyklostezka, a přesto jsou plochy v tomto prostoru funkčně navrženy jako plochy smíšené výrobní.
Katastrální území: Ústí nad Labem
Čísla pozemkových parcel: 4306/1, 4306/60, 4306/61 a další na návrhových plochách P11-51 (varianta B), P11-52 (varianta A) a P11-53 (varianta A)
Doplňující popis: Návrhové plochy ve variantě B: P11-51 (SM-VR); návrhové plochy ve variantě A: P11-52 (SM-VR) a P11-53 (SM-VR)
Námitka
Požadujeme tyto plochy funkčně vymezit nikoli jako SM-VR (plochy smíšené výrobní), nýbrž jako ZV-LP (plochy zeleně na veřejných prostranstvích – lesopark).
Odůvodnění
Koncept územního plánu příhodně plánuje vést po levém břehu řeky Bíliny cyklostezku spojující centrum Ústí nad Labem s Trmicemi (a do budoucna snad s rekreační zónou kolem jezera Milada). Bohužel však zároveň pruh zeleně mezi Bílinou a plochami železniční infrastruktury na západ od centra Ústí, kudy cyklostezka povede, navrhuje funkčně využít jako plochy smíšené výrobní (SM-VR). To by znamenalo zastavitelnost území výrobními i nevýrobními provozovnami, obchody, silnicemi, parkovišti, garážemi apod.
Nezastavěné plochy na levém břehu Bíliny považujeme za mimořádnou příležitost pro vznik cyklostezky v příjemném prostředí, a proto jsme přesvědčeni, že výstavba v rámci SM-VR je v této oblasti zcela nevhodná. Poznamenejme, že jistou inspiraci lze najít ve výstupu z mezinárodního workshopu, jehož cílem bylo navrhnout strategii rozvoje pro západní část Ústí nad Labem, viz web Ústí///Aussig (okolí řeky Bíliny se věnují především stránky 147 až 157).
Jak rovněž připomíná hodnocení SEA, zastavitelnost tohoto území by byla ve střetu se záplavovým územím či aktivní zónou a dále by byla v bezprostředním kontaktu s lokálními biokoridory a významným krajinným prvkem Bílina.