17. 8. 2010
Lídr kandidátky pro volby do Zastupitelstva města Ústí nad Labem.
Karel Nepraš vystudoval ústeckou Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, učitelství pro 2. stupeň základní školy, aprobaci matematika-geografie-biologie. Dálkové doktorandské studium botaniky na Univerzitě Karlově v Praze prozatím přerušil kvůli rodinným povinnostem.
Dva roky učil na základní škole ve Velkém Březně. V současnosti pracuje jako kurátor přírodovědných sbírek Oblastního muzea v Litoměřicích, kde spravuje a doplňuje rozsáhlý geologický, paleontologický, mykologický a botanický sbírkový fond s důrazem na nejrozsáhlejší severočeskou herbářovou sbírku. Jako botanik spolupracuje s orgány ochrany přírody na přírodovědných průzkumech významných lokalit v Českém středohoří. Je jedním z autorů monografie Orchideje Českého středohoří. V rámci pracovní činnosti v muzeu spoluorganizuje každoroční přírodovědné soutěže s účastí více než dvou tisíc žáků základních škol. Externě vyučuje environmentální výchovu na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem.
V minulých komunálních volbách (2006) Nepraš uspěl jako kandidát Strany zelených do obvodního zastupitelstva Ústí nad Labem – město a poslední čtyři roky působil jako obvodní zastupitel a předseda finančního výboru, viz jeho pravidelné zprávy o činnosti.
Další informace o Karlu Neprašovi naleznete v jeho profilu a v rozhovoru s ním.
30 let, botanik, obvodní zastupitel
tel: 723-850-631
Kdo jsem?
Jmenuji se Karel Nepraš, mám skvělou manželku Radku a úžasného syna Matěje. Narodil jsem se a celý dosavadní život žiji na Ústecku. České středohoří, které naše město obklopuje, považuji za jednu z nejkrásnějších a přitom nejvíce nedoceněnou krajinu České republiky. Pro mne se jedná o krajinu nejmilejší.
Proč kandiduji?
Po čtyřleté zkušenosti z komunální politiky si dovoluji prohlásit, že důvod je nasnadě: do zastupitelstva města kandiduji, protože Ústí nad Labem chybí udržitelné moderní koncepce rozvoje, které by braly seriózně ohledy na kvalitu života lidí a životního prostředí ve městě. Ve vedení města jednoznačně chybí političky a politici, kteří by daná témata brali za svá. Domnívám se, že zastupitelstvům města Ústí by prospěly jiné úhly pohledu a zelení zastupitelé a zastupitelky je mohou poskytnout. Osobně chci této změně maximálně napomoci.
Více informací, méně svévole
Obrovské finanční prostředky jsou poslední dobou v Ústí směrovány nahodile do několika velice nákladných akcí, jejichž přínos či potřebnost je nezřídka přinejmenším diskutabilní. Příkladem mohou být přemrštěné investice 200 milionů korun do rekonstrukce ulice Malá Hradební, 80 milionů do Městských sadů či 75 milionů do lanovky na Větruši. Mému chápání se pak zcela vymyká připravovaný záměr výstavby podzemního parkoviště pod Lidickým náměstím za čtvrt miliardy. Přitom se zde dlouhá léta vedou dalekosáhlé rozpravy na témata, jako jsou obnova vozového parku MHD, nedostatek míst ve školkách, rozvoj cyklostezek, zlepšení kvality ovzduší, čistoty a podobně. Prostředky města jsou ale omezené a ve chvíli, kdy jsou neprozřetelně utopeny v betonu, nezbývá již na jmenované potřebnější, leckdy přitom i řádově méně nákladné záležitosti.
Úkolem zvolených zástupců Strany zelených bude v první řadě vrátit rozmáchlé budovatelské ambice předchozí politické garnitury do reálných kolejí. Souběžně s tím hodláme významným způsobem posunout také zapojení Ústečanů do spolurozhodování o vývoji našeho města. Nedostatečná informovanost se opakovaně po celé dosavadní volební období stávala terčem kritiky. Přesto bez širší veřejné diskuze byly z nejužšího vedení města prosazovány další štědře financované „hurá akce“, které by po detailnějším projednání pravděpodobně mnohdy nebyly realizovány vůbec nebo by byly alespoň korigovány. Osobně proto budu usilovat o zavedení institutu pravidelných místních referend a důvěryhodných anket. Samozřejmostí bude maximální dostupnost informací pro občany.
Nejsme tu jen před volbami
Přestože jsme v minulém volebním období neměli v zastupitelstvu města žádného zástupce, pro občany jsme pracovali, troufám si tvrdit, více než mnoho řádně zvolených zastupitelů. Aktivně jsme vystupovali na podporu trvale udržitelných forem dopravy ve městě a za čistší a klidnější centrum města, přívětivé především pro pěší a cyklisty a otevřené přednostně hromadné dopravě. Po opakovaných jednáních s primátorem se nám podařilo dojednat zveřejňování podkladů pro jednání zastupitelstva všem občanům a připravit půdu pro pořizování záznamů z jednání zastupitelstva, které je již nyní po rekonstrukci zasedací místnosti realizovatelné. Pod petici za záchranu zástavby starých domů u České besedy se nám podařilo získat více než dva tisíce podpisů.
Kdykoli se na nás lidé obrátili s nějakým problémem, vždy jsme se snažili jim v rámci našich možností pomoci při jeho řešení. S občany Vaňova jsme jednali o možnostech jiného využití areálu bývalé Prefy, který dnes slouží jako překladiště sypkých směsí a negativně ovlivňuje obytné a rekreační funkce přilehlé části labského údolí. Ve Strážkách jsme se zapojili do procesu přípravy silničního obchvatu osady, který je trasován přes nejcennější partie přilehlého lesa. V centru města na Růžovém paloučku dlouhodobě spolupracujeme s místními, kteří z hygienických i funkčních důvodů nesouhlasí se záměrem zástavby tamní stavební proluky.
Získané podněty od občanů stejně jako naše vlastní představy jsme v poslední době přetavili do podrobných námitek ke vznikajícímu novému územnímu plánu města. Územní plán je jedním z nejdůležitějších rozvojových dokumentů každé obce, a tak jsme byli sami překvapeni, že jsme byli jedinou politickou stranou, která se k jeho návrhu v rámci připomínkového řízení vyjádřila. Nebyli jsme zde pro občany jen před volbami a máme jasné představy, kam by naše město mělo směřovat. Snažíme se pracovat dlouhodobě a především koncepčně. Tím se významně odlišujeme od naprosté většiny kandidujících stran a sdružení, byť nám některé jako občanské aktivity připadají sympatické.